Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Nunnauuni.cz
...

Akumulační kamna do nízkoenergetických a pasivních domů do 3 kW je těžké najít. Řešením je mastek

Úvod /  O kamnech
Akumulační kamna do nízkoenergetických a pasivních domů do 3 kW je těžké najít. Řešením je mastek

Nízkoenergetické a především pasivní domy mají velmi nízké tepelné ztráty. Ale v našich podnebných podmínkách se přesto neobejdou bez zdroje tepla. Často se doporučují krbová kamna na dřevo, která slibují ekonomické a ekologické vytápění. Potíže bývají ve výběru výkonu a účinnosti kamen. Úsporné domy totiž potřebují kamna o nízkém výkonu, zpravidla do 3 kW, která ale budou při vytápění efektivní. Optimálním řešením jsou akumulační kamna. Proč?

Tepelné ztráty u nízkoenergetických a pasivních domů jsou klíčovým parametrem při výběru vhodného zdroje tepla. Pasivní domy mají tepelnou ztrátu obálky okolo 2 až 3,5 kW a nízkoenergetické domy cca 6 kW (Tento údaj záleží na velikosti domu a míře izolace obálky domu). Proto je nutné, aby v nich byl instalovaný tepelný zdroj s relativně nízkým nominálním výkonem, jinak by snadno docházelo k přetápění a ke zbytečnému plýtvání teplem. S optimálním výkonem kamen šetříte peníze za vytápění, protože pokud do svého obývacího pokoje, který má u standardních domů tepelnou ztrátu 3 kW, instalujete kamna o výkonu 8 kW, pokoj by byl přetopený a teplo byste odvětrávali okny. 

Finská mastková kamna a krby Nunnauuni se zpravidla vyrábí o výkonu od 2 kW (akumulační kamna a akumulační krby) do 8 kW (krbová kamna), a s ohledem na sálavý způsob vytápění jsou optimálním primárním zdrojem tepla v pasivních nebo nízkoenergetických domech. Akumulační mastková kamna na dřevo mají i přes nízký výkon dostatečně velkou akumulaci. To znamená jediné – není nutné tak často přikládat, snižuje se spotřeba dřeva, přesto je v domě příjemně a rovnoměrně teplo. 

Finské akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.

Sálavé teplo v nízkoenergetickém domě až 48 hodin

Hlavní výhodou krbových kamen z mastku je, že v nich stačí roztopit oheň a pořádně přiložit, aby dalších až 48 hodin dokázaly do prostoru sálat teplo, a to i přesto, že oheň už dávno vyhasl. Mastek, z něhož jsou krbová kamna vyrobena, se vyznačuje vysokou vodivostí a kapacitou – jakoby ho příroda stvořila pro akumulaci tepla. Jen pro srovnání, měrná tepelná kapacita mastku je asi o 20 procent, vyšší než je běžný průměr u ostatních nerostů. Díky tomu slouží mastková kamna a krby jako kompaktní a efektivní výměník.

Jak vytápění s akumulačními kamny v pasivním nebo nízkoenergetickém domě funguje? Podívejme se na příklad. Když roztopíte třeba akumulační krb Blanka, dodá vám maximálně do půl hodiny výkon 0,5 až 1 kW. Mastek se bude nahřívat, výkon začne stoupat, ale nepřesáhne 3 kW, což je důležité právě u pasivních domů. Teplo se bude uvolňovat po celých 48 hodin (podívejte se na graf uvolňování tepla).

Samozřejmě, aby byla v pasivním nebo nízkoenergetickém domě dosažena tepelná pohoda, je třeba zohlednit právě tepelné ztráty a podle nich zvolit například akumulační kamna o výkonu 2 kW nebo 3 kW, které budou vyhovovat zejména pasivním domům. Popřípadě krbová kamna o výkonu 4 kW nebo krbová kamna do 5 kW, resp. krbová kamna do 6 kW, která pokryjí tepelné ztráty u nízkoenergetických domů.

Výhřevnost a obsluha finských akumulačních kamen

Tepelná pohoda je pro spokojený život důležitá. Akumulační krbová kamna na dřevo teplo rovnoměrně sálají do svého okolí a neohřívají vzduch jako běžná kamna, ale předměty v místnosti, a to prostřednictvím tepelných vln. Vytváří proto zdravější životní prostředí – sálavý způsob vytápění je často přirovnáván k slunečním paprskům. Vzduch není vysušený a horký, nedochází ke skokovým změnám teplot.

Komfort vytápění určuje i obsluha kamen. Do akumulačních krbů se přikládá jen jednou za čas. Protože v akumulačních kamnech stačí topit třeba jen dvě hodiny, aby celých 24 hodin sálaly teplo, snižuje se výrazně spotřeba dřeva. Snadná je i samotná instalace akumulačních kamen (zpravidla skládačka bez nutnosti lepení). Jednoduše se také reguluje teplota v místnosti, a to objemem spáleného dřeva i nastavením teplotních intervalů. 

Máte k vytápění nízkoenergetických a pasivních domů formou akumulačních mastkových kamen dotaz? Neváhejte se na nás obrátit.


Fotogalerie