Nunnauuni.cz
...

Zažijte komfort sálavého vytápění a ušetřete za energie

Úvod /  O kamnech
Zažijte komfort sálavého vytápění a ušetřete za energie

O principu teplovzdušných kamen a jejich sálavého vytápění jsme si již řekli v našem článku. Dnes si toto téma trochu shrneme a podíváme se na výhody (ale také nevýhody) sálavého vytápění hlavně z praktického pohledu. Vaše domácnost si přeci zaslouží příjemné teplo bez kompromisu.

Pozitivní vliv sálavého tepla na zdraví

Sálavé teplo pozitivním způsobem ovlivňuje to, jak se člověk v místnosti cítí. Je to především proto, že kamna na principu sálavého vytápění nejdříve akumulují teplo a následně prostřednictvím tepelného záření ohřívají nikoliv primárně vzduch, jak je obvyklé, ale předměty, na které dopadá - zdi , nábytek v místnosti i nás samotné.

Díky tomuto procesu získáváme příjemný pocit tepla už při nižší teplotě vzduchu – stejně jako když nás v zimě na tváři zahřeje slunce. To vše navíc bez nutnosti rozvíření a zbytečného vysoušení vzduchu, které se děje, pokud ohříváme svoji domácnost konvenčním (proudovým) způsobem.

Důležitým aspektem je frekvence tepelného záření (radiace), která je podobná právě tomu slunečnímu. K dobrému pocitu v tomto případě přispívá také fakt, že místnost se vytápí rovnoměrně, a tedy nevzniká rozdílná teplota u země a u stropu jako při cirkulaci vzduchu. Nikdo přeci nemá rád pocit studených nohou.

Úspora při využití sálavého vytápění

Díky popsanému efektu sálavého vytápění přichází úspora v nákladech hned několikrát. Ta první je už při předávání tepelné energie z kamen a krbů. Tím, že je energie přímo vyzařována a teplo není přenášeno přes vzduch, je tento přenos efektivnější.

Tepelná energie z mastkových kamen se navíc neuvolňuje naráz jako v případě jiných řešení, ale pozvolna, a to až v délce 48 hodin dle zvoleného typu krbů a kamen. To zaručuje efektivnější využití tepelné energie ze spalovaného dřeva, a tedy i nižší četnost přikládání a konečnou spotřebu paliva.

Například krby NunnaUuni lze také použít jako primární zdroj vyhřívání, a přitom protopit za sezonu cca 4-5 kubíků dřeva, což je okolo 5.000,-Kč

Zajímavostí také je, že díky „vyhřátým předmětům“ nepřijdete při větrání o tolik energie jako v případě, že v ní nahříváte především vzduch. Lidově řečeno, ani při větrání (které je důležité) netopíte pánu Bohu do oken.

Základní vlastnosti a výhody sálavého vytápění

Sálavý způsob vytápění v kombinaci s mastkovými kamny NunnaUuni:

• nevíří prach a nevysušuje vzduch v místnosti (vhodné pro astmatiky a alergiky)

• zajišťuje rovnoměrnou teplotu od podlahy po strop

• vyžaduje menší četnost přikládání = vyšší účinnost a menší spotřeba paliva

• pro člověka i živočichy poskytuje přirozenější přísun tepelné energie

• Chrání životní prostředí díky čistému spalování

Čisté spalování a tím i velmi nízké emise zajišťuje patentovaný rošt GOLDEN FIRE. Právě emisní limity se budou v Evropě stále zpřísňovat. Naštěstí právě Finové jsou, co se týká životního prostředí, evropsku špičkou a proto naši klienti mohou být s našimi kvalitními krby být bez obav a mít jistotu, že je žádné zpřísňování emisních norem nepřekvapí.

Možné nevýhody

Vždy je třeba mít na paměti, že sálavé vytápění má oproti konvenčnímu teplovzdušnému vytápění pomalejší náběh – teplo je třeba nejdříve naakumulovat a následně ohřívá předměty, nikoliv vzduch. Kromě rychlosti ohřevu vzduchu je také dobré brát v potaz vyšší pořizovací cenu nebo prostorovou náročnost. Zejména v případě, nejedná-li se o denně využívanou domácnost, ale například rekreační objekt, který méně využíván.

V takových objektech, kde se potřebujete nahodile na pár hodin nebo dní ohřát, ale neudržovat v nich stálou teplotu po delší období, pak stále dávají smysl využít klasická kamna nebo přímotop založený na cirkulaci vzduchu.

NunnaUuni reaguje na požadavky moderní doby

My však svým zákazníkům nasloucháme, a protože volba mastkových kamen také do rekreačních objektů je velmi žádaná, i zde nabízíme něco extra - KAMNA S VARNOU PLOTNOU A PECÍ. Ty jsou vhodné právě do chat a rekreačních objektů. Díky varné plotně se prostor vyhřeje poměrně rychle a nemusíte čekat na zmíněnou akumulaci.

Díky našemu vysoce kvalitnímu mastku Mammutti jsme jediní výrobci mastkových krbů s troubou, která uvnitř dosahuje teploty 220 °C s průměrnou teplotou 120 °C!

Umístění trouby či pece přímo do kamen navíc přináší i další výhody – úsporu prostoru, kdy na jednom místě můžete vařit, péct i vyhřívat! V neposlední řadě vás pak čeká také jedinečný kulinářský zážitek. Co více si přát?


Chcete se o sálavém teple a jeho efektivitě dozvědět více?

Dejte nám vědět, co vás zajímá a my se vám rádi budeme věnovat.

Tel.: +420 777 487 808

Email: obchod@rbtsekki.czFotogalerie