Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Nunnauuni.cz
...

Zažijte komfort sálavého vytápění a ušetřete za energie

Úvod /  O kamnech
Zažijte komfort sálavého vytápění a ušetřete za energie

O principu teplovzdušných kamen a jejich sálavého vytápění jsme si již řekli v našem článku. Dnes si toto téma trochu shrneme a podíváme se na výhody (ale také nevýhody) sálavého vytápění hlavně z praktického pohledu. Vaše domácnost si přeci zaslouží příjemné teplo bez kompromisu.

Pozitivní vliv sálavého tepla na zdraví

Sálavé teplo pozitivním způsobem ovlivňuje to, jak se člověk v místnosti cítí. Je to především proto, že kamna na principu sálavého vytápění nejdříve akumulují teplo a následně prostřednictvím tepelného záření ohřívají nikoliv primárně vzduch, jak je obvyklé, ale předměty, na které dopadá - zdi , nábytek v místnosti i nás samotné.

Díky tomuto procesu získáváme příjemný pocit tepla už při nižší teplotě vzduchu – stejně jako když nás v zimě na tváři zahřeje slunce. To vše navíc bez nutnosti rozvíření a zbytečného vysoušení vzduchu, které se děje, pokud ohříváme svoji domácnost konvenčním (proudovým) způsobem.

Důležitým aspektem je frekvence tepelného záření (radiace), která je podobná právě tomu slunečnímu. K dobrému pocitu v tomto případě přispívá také fakt, že místnost se vytápí rovnoměrně, a tedy nevzniká rozdílná teplota u země a u stropu jako při cirkulaci vzduchu. Nikdo přeci nemá rád pocit studených nohou.

Úspora při využití sálavého vytápění

Díky popsanému efektu sálavého vytápění přichází úspora v nákladech hned několikrát. Ta první je už při předávání tepelné energie z kamen a krbů. Tím, že je energie přímo vyzařována a teplo není přenášeno přes vzduch, je tento přenos efektivnější.

Tepelná energie z mastkových kamen se navíc neuvolňuje naráz jako v případě jiných řešení, ale pozvolna, a to až v délce 48 hodin dle zvoleného typu krbů a kamen. To zaručuje efektivnější využití tepelné energie ze spalovaného dřeva, a tedy i nižší četnost přikládání a konečnou spotřebu paliva.

Například krby NunnaUuni lze také použít jako primární zdroj vyhřívání, a přitom protopit za sezonu cca 4-5 kubíků dřeva, což je okolo 5.000,-Kč

Zajímavostí také je, že díky „vyhřátým předmětům“ nepřijdete při větrání o tolik energie jako v případě, že v ní nahříváte především vzduch. Lidově řečeno, ani při větrání (které je důležité) netopíte pánu Bohu do oken.

Základní vlastnosti a výhody sálavého vytápění

Sálavý způsob vytápění v kombinaci s mastkovými kamny NunnaUuni:

• nevíří prach a nevysušuje vzduch v místnosti (vhodné pro astmatiky a alergiky)

• zajišťuje rovnoměrnou teplotu od podlahy po strop

• vyžaduje menší četnost přikládání = vyšší účinnost a menší spotřeba paliva

• pro člověka i živočichy poskytuje přirozenější přísun tepelné energie

• Chrání životní prostředí díky čistému spalování

Čisté spalování a tím i velmi nízké emise zajišťuje patentovaný rošt GOLDEN FIRE. Právě emisní limity se budou v Evropě stále zpřísňovat. Naštěstí právě Finové jsou, co se týká životního prostředí, evropsku špičkou a proto naši klienti mohou být s našimi kvalitními krby být bez obav a mít jistotu, že je žádné zpřísňování emisních norem nepřekvapí.

Možné nevýhody

Vždy je třeba mít na paměti, že sálavé vytápění má oproti konvenčnímu teplovzdušnému vytápění pomalejší náběh – teplo je třeba nejdříve naakumulovat a následně ohřívá předměty, nikoliv vzduch. Kromě rychlosti ohřevu vzduchu je také dobré brát v potaz vyšší pořizovací cenu nebo prostorovou náročnost. Zejména v případě, nejedná-li se o denně využívanou domácnost, ale například rekreační objekt, který méně využíván.

V takových objektech, kde se potřebujete nahodile na pár hodin nebo dní ohřát, ale neudržovat v nich stálou teplotu po delší období, pak stále dávají smysl využít klasická kamna nebo přímotop založený na cirkulaci vzduchu.

NunnaUuni reaguje na požadavky moderní doby

My však svým zákazníkům nasloucháme, a protože volba mastkových kamen také do rekreačních objektů je velmi žádaná, i zde nabízíme něco extra - KAMNA S VARNOU PLOTNOU A PECÍ. Ty jsou vhodné právě do chat a rekreačních objektů. Díky varné plotně se prostor vyhřeje poměrně rychle a nemusíte čekat na zmíněnou akumulaci.

Díky našemu vysoce kvalitnímu mastku Mammutti jsme jediní výrobci mastkových krbů s troubou, která uvnitř dosahuje teploty 220 °C s průměrnou teplotou 120 °C!

Umístění trouby či pece přímo do kamen navíc přináší i další výhody – úsporu prostoru, kdy na jednom místě můžete vařit, péct i vyhřívat! V neposlední řadě vás pak čeká také jedinečný kulinářský zážitek. Co více si přát?


Chcete se o sálavém teple a jeho efektivitě dozvědět více?

Dejte nám vědět, co vás zajímá a my se vám rádi budeme věnovat.

Tel.: +420 777 487 808

Email: obchod@rbtsekki.czFotogalerie