Nunnauuni.cz
...

Akumulační krbová kamna z mastku: Výhodné vytápění i pro vás?

Úvod /  O kamnech
Akumulační krbová kamna z mastku: Výhodné vytápění i pro vás?

Kolikrát jste si položili otázku, zda existuje ideální vytápění pro váš dům? Krbová kamna, která do interiéru vnesou tepelnou pohodu, budou sálat dlouhé hodiny teplo, takže nemusíte co chvíli otevírat dvířka a házet do nich další poleno? Kamna nebo krb, který bude úsporný, komfortní a s nimiž se na zimu budete těšit? Váš pohled na vytápění domu dřevem změní akumulační kamna z mastku Nunnauuni. Podívejme se na konkrétní čísla a zkušenosti.

Vytápění dřevem patří dlouhodobě k nejlevnějším způsobům. Navíc je ekologické. Na druhou stranu, všichni víme, že má své limity – je to především časté přikládání nebo kolísání teploty. Když pořádně přiložíte do klasických krbových kamen, téměř okamžitě je v místnosti horko, ale po pár hodinách už oheň uhasíná a v interiéru je chladno.

Finská akumulační kamna Nunnauuni jsou stvořená pro úsporné domy

Dříve se v chalupách, měšťanských bytech a pochopitelně na zámcích používaly pece nebo kachlová kamna, která využívají principu akumulace. Roztopení sice nějakou chvíli trvalo, ale zdroj vydržel teplo sálat dlouhé hodiny a vytopit celé stavení, aniž by se muselo často přikládat. Sálavé teplo je navíc příjemné, vzduch není vysušený a celkově je v interiéru zdravější životní prostředí. Zatímco v kachlových kamnech se používá pro akumulaci zejména šamot, který má dobré akumulační vlastnosti. Avšak ještě lepší vlastnosti má přírodní mastek, jenž možnosti akumulace výrazně posouvá.

Akumulační kamna s mastkem jsou jako stvořená pro zateplené, nízkoenergetické nebo pasivní domy, které mají minimální tepelné ztráty, a proto je nutné, aby v nich byl instalovaný tepelný zdroj s nízkým výkonem. Tento požadavek akumulační kamna splňují. Pasivní domy mají tepelnou ztrátu obálky asi 2 až 3,5 kW a nízkoenergetické domy do 6 kW. S ohledem na takto nízké tepelné ztráty bývá problém najít ideální typ kamen, který by posloužil jako primární zdroj, měl nízký výkon a uspokojivou akumulaci. Pokud už krbová kamna s nízkým výkonem najdeme, zpravidla nemají dostatečnou akumulaci, takže je nutné časté přikládání, případně i přitápění jiným zdrojem. Ideálním řešením jsou proto akumulační kamna na dřevo, která i přes nízký výkon nabízí dostatečnou akumulaci. Akumulační vytápění však nemusí sloužit pouze v nízkoenergetických a pasivních domech. Svým výkonem a dlouhou akumulací, kamna příjemně vytopí i např. obývací pokoj s větší nebo standardní tepelnou ztrátou.

Akumulační krb uvolňuje teplo až 48 hodin

Co to znamená v praxi? Podívejme se na srovnání. Například když roztopíte akumulační krb Blanka, dodá vám maximálně do půl hodiny výkon 0,5 až 1 kW. Mastek se bude nahřívat, výkon začne stoupat, ale nepřesáhne 3 kW, což je důležité právě u pasivních domů. Teplo se bude uvolňovat po celých 48 hodin, a to rovnoměrně (podívejte se na graf uvolňování).

Akumulační topení v kamnech s mastkem má svá pravidla – záměrem je na začátku kamna roztopit, aby mohly akumulovat teplo a později ho předávat do místnosti. Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.

Princip akumulačních kamen a krbů z mastku

Ačkoli finská mastková krbová kamna Nunnauuni jsou na českém trhu novinkou, akumulace není žádným nově objeveným principem a lidé s ní při vytápění domů pracují už stovky let. Mění se ale technologie. V krbových kamnech, především tzv. finského typu, se využívá mastek, který dokáže akumulovat až o 70 procent více tepla než jiné podobné materiály, například šamot.

Ještě jste o mastku neslyšeli? Je to přírodní kámen s výbornými vlastnostmi. V první řadě je žáruvzdorný, má vysokou vodivost a kapacitu. Je proto jako stvořený pro akumulaci tepla. Lepší tepelná vodivost mastku je způsobená jeho hustotou, minerálním složením a strukturou, která umožňuje, vyváženější a rychlejší akumulaci tepla. Měrná tepelná kapacita mastku je asi o 20 procent vyšší, než je běžný průměr. Jen pro srovnání, měrná tepelná kapacita mastku je asi 1 J/gK, zatímco měrná tepelná kapacita přírodního kamene je obvykle kolem 0,84 J/gK. 

Bez nadsázky řečeno, doba akumulace se u krbových kamen s mastkem nepočítá na hodiny, jako spíš na dny. Už jsme si ukázali, že akumulační krbová kamna dokážou při správném roztopení sálat teplo až 48 hodin, tedy dva dny. Teplo je z akumulačních kamen s mastkem uvolňováno do prostoru převážně sálavě. Stálé, dlouhotrvající uvolňování tepla je velmi příjemné. A všichni víme, že tepelná pohoda v interiéru je důležitá. Jen po dvouhodinovém topení si akumulační krb Nunnauuni uloží dostatek tepla na dalších 24 hodin. Vytápění je tak komfortní, bezpečné a příjemné. 

Minimum přikládání je ale jen jednou z mnoha výhod krbových akumulačních kamen. Kdo si jednou vyzkouší sálavý způsob vytápění, nebude chtít už topit jinak. Teplo se z akumulačních kamen šíří rovnoměrně po celé místnosti. Vzduch není vysušený a horký, nedochází ke skokovým změnám teplot. Není přitom ohříván jen samotný vzduch, ale také povrchy, kterých se tepelné vlny dotknou, což zlepšuje kvalitu ovzduší v místnosti. Právě různé formy šíření tepla z akumulačních kamen mají podle některých studií na lidské zdraví podobné účinky jako blahodárné sluneční záření.

Výhřevnost akumulačních kamen Nunnauuni a spotřeba dřeva

Protože mají akumulační kamna na dřevo relativně nízký nominální výkon, velmi dobře se hodí pro vytápění pasivních a nízkoenergetických rodinných domů, a to i jako primární zdroj (rozvody tepla do dalších místností lze řešit například pomocí teplovodního nebo teplovzdušného výměníku). Akumulační kamna se ale nedoporučují do sporadicky obývaných objektů, jako jsou třeba chaty nebo chalupy, protože mají pomalejší náběh.

Každého z nás zajímá spotřeba a tedy cena, kterou za vytápění zaplatíme. Protože v akumulačních kamnech Nunnauuni stačí topit třeba jen dvě hodiny, aby celých 24 hodin sálaly teplo, snižuje se výrazně spotřeba dřeva. Teplotu v místnosti snadno regulujete tím, jak velký objem dřeva spálíte, i teplotními intervaly, jež určují, kolik tepla se uvolní. Teplotní intervaly je možné měnit podle vašich potřeb. 

Ačkoli je cena akumulačních kamen vyšší než u běžných krbovek, přináší výrazné úspory ve spotřebě dřeva i času, který strávíte obsluhou kamen. Některá akumulační kamna jsou současně vybavena troubou nebo plotnou, takže snižují i náklady spojené s vařením, pečením nebo ohříváním jídla.

Čísla versus skutečnost

Napadá vás, že všechny údaje, o nichž jsme vám povídali, jsou ideální a že ve skutečnosti na tom nebudou akumulační kamna tak dobře? Řadu modelů jsme osobně vyzkoušeli v praxi. Navíc mastkové krby Nunnauuni jsou testované podle přísných metodik a norem.

Jednou z nich je například norma SAA 142/222. Měření podle této normy odhaluje tepelné vlastnosti krbu, účinnost i spalování, a to při podmínkách, které odpovídají realitě. Chcete více čísel? Tak si prohlédněte výsledky testování a pročtěte si další technické detaily akumulačních krbů a kamen Nunnauuni. 

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.


Fotogalerie