Nunnauuni.cz
...

Instalace akumulačních krbových kamen Nunnauuni krok za krokem

Úvod /  O kamnech
Instalace akumulačních krbových kamen Nunnauuni krok za krokem

Finská akumulační krbová kamna z mastku Nunnauuni jsou vyráběná a sestavovaná na principu skládačky. Jednotlivé části do sebe zapadají, proto je jejich instalace poměrně jednoduchá a také rychlá. Již 14 dní po postavení akumulačního krbu je možné začít topit naplno. Stavbu akumulačních krbových kamen provádí kvalifikovaný technik a trvá mu to asi jeden den.

V případě, že se rozhodnete pro objednání vybraného modelu akumulačních krbových kamen Nunnauuni, doba jejich dodávky trvá maximálně pět týdnů. Dopravce přiveze rozebraný a zabalený krb (většinou na dvou paletách) přímo na místo stavby. Palety musí být složeny na rovném místě, nejlépe pod střechou. S majitelem krbu většinou proběhne domluva o tom, že následující den přijede náš technik, který krb postaví.

Podrobný postup instalace akumulačních krbových kamen a krbů Nunnauuni

Nejprve se všechny kameny, ze kterých se akumulační krb skládá, vynosí k místu, kde budou krbová kamna stát. Následná stavba krbu není vůbec složitá. Kameny jsou z továrny přesně nařezány a krb se staví jako skládačka, kde se nic nevrtá, neřeže, takže se nestává, že by se v místnosti nadělal nepořádek. Kameny se zpevňují pomocí plíšků a také přírodního lepidla, které je vyrobeno z mastku.

Na prvním obrázku vidíme externí přívod vzduchu (160mm) a komínovou klapku (180mm), která spojuje komín s budoucím krbem. Výška napojení do komína je 350 mm od čisté podlahy po vrch kouřovodu neboli komínové klapky v tomhle případě. Také je možné napojovat kamna shora. Na zem se položí podstavec, na kterém bude stát celý krb. Podstavec se musí dokonale vyrovnat, proto je důležité mít rovnou podlahu. Na místě pro externí vzduch se poté vybuduje systém pro přívod vzduchu. Systém pro přívod vzduchu máme položený, otvor pro komínovou klapku vyřezaný, zatěsněný a lze přejít na stavbu obvodových zdí. Obvodové kameny musí být neustále potírány mokrou hadrou. Do určité výšky se postaví obvodové kameny, které jsou spojené plíšky. Poté se začne sestavovat ohniště a kouřové kanály. Na této fotce můžeme dole vidět jeden ze tří čisticích otvorů. Další dva jsou po stranách. Výše se nám rýsuje topeniště, které je postaveno také z mastku. Finská minerální vata se vkládá mezi kameny kvůli kondenzaci.

Montování dvířek je poslední fází před zatopením v krbu.

Hned po dostavění akumulačních krbových kamen se v nich zatopí. Topíme dvě, tři polínka na ukázku majiteli krbu, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku, a zároveň mu vysvětlíme, jakým systémem se v kamnech topí a jak je správně používat. 

Při stavbě krbu se hodně používá voda, a tak by krb měl schnout asi 14 dní do plného využívání. Pokud by klient chtěl tento čas urychlit, je nutné v krbových kamnech zlehka topit (zhruba 3kg dřeva) a každý den přidávat o jedno polínko více.