Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Nunnauuni.cz
...

Kachlová kamna nahrazuje mastek: V čem je lepší?

Úvod /  O kamnech
Kachlová kamna nahrazuje mastek: V čem je lepší?

Kachlová kamna jsou synonymem tepelné i rodinné pohody. Dnes se do interiérů vrací v moderní podobě. Kachlová kamna dnes může nahradit mastek, který má výborné akumulační vlastnosti a dokáže efektivně vytopit celý dům. Jaké jsou jeho výhody?

Akumulační kachlová kamna na dřevo nejsou přežitkem a rozhodně nepatří jen do chalup, kde dokreslují dobový interiér. Moderní kachlová kamna z mastku jsou typická nadčasovým designem, který zapadne i do moderního interiéru. Využívají principu akumulace, ale díky mastku, ze kterého jsou vyrobená, posouvají možnosti vytápění ještě dál. Akumulační Krbová kamna z mastku dokážou pohodlně vytopit interiér, aniž byste museli řešit teplovodní nebo teplovzdušný výměník.

Proč mastek místo kachlových kamen?

Kachlová krbová kamna mají tradici. Proč je nahrazovat kamny z mastku? Protože vytápění dřevem posouvají na docela novou úroveň. Kamna z mastku mají nízký nominální výkon (většinou do 3 kW), což oceníte především při vytápění nízkoenergetických nebo pasivních domů. Mastková kamna u těchto domů mohou sloužit jako plnohodnotný (primární) zdroj a při vytápění běžných staveb jako zdroj doplňkový. Pracují na principu akumulace. Pokud je roztopíte, mastek akumuluje teplo a vydrží ho sálat do prostoru ještě dlouhé hodiny stejně jako tradiční kachlová kamna.

Podívejme se na konkrétní příklad. Například kamna AMA vyrobená z mastku krátce po roztopení poskytne výkon 0,5 až 1 kW. Mastek se začne nahřívat a bude akumulovat teplo, které bude uvolňovat přes 48 hodin. U mastkových kamen Nunnauuni nechybí ani trouba nebo u některých modelů plotna nebo plotna i trouba dohromady. Výhodou sálavého tepla z kachlových kamen je, že je příjemné, rovnoměrné a vytváří zdravé životní prostředí. Pokud vás zajímá, jak se teplo z kamen z mastku uvolňuje, prohlédněte si graf uvolňování tepla při akumulaci.

Hlavní výhody finských akumulačních kamen z mastku Nunnauuni

Podobně jako kachlová kamna, uvolňují i finská akumulační kamna z mastku do prostoru teplo pozvolna a vydrží sálat ještě dlouho po vyhasnutí plamene. Minimalizují tak nutnost přikládání a snižují spotřebu paliva. To ale není jejich jediná výhoda.

  • S ohledem na nízký nominální výkon, ale současně dlouhou dobu akumulace obstojí kamna z mastku jako primární zdroj vytápění pro nízkoenergetické i pasivní domy. 
  • Jedna kamna z mastku vytopí prakticky celý nízkoenergetický nebo pasivní dům, a to bez složité instalace teplovodního nebo teplovzdušného výměníku, radiátorů nebo trubek.
  • Oproti kachlovým kamnům zaberou méně prostoru v interiéru
  • Kamna z mastku jsou moderní variantou kachlových kamen. Snoubí v sobě staletím ověřené výhody kachlových kamen, a to v moderním designu.
  • Mastek je přírodní materiál s téměř dokonalými vlastnostmi – vyznačuje se vysokou vodivostí a kapacitou. S ohledem na strukturu velmi rychle a vyváženě akumulujte teplo.
  • Zatímco kachlová kamna vyžadují poměrně složitou instalaci, v případě kamen z mastku se obejdete bez tmelů. Kamna jsou rychle a snadno instalována v interiéru a můžete začít topit.
  • Kamna obsahují podle typu modelu troubu, plotnu nebo plotnu i troubu

Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.

Kachlová kamna s pecí nebo plotnou. A co mastek?

Říkáte si, že akumulační krbová kamna z mastku jsou sice zajímavým řešením, ale vy si ve svém interiéru představujete kachlová kamna s pecí nebo kachlová kamna s plotnou, na které byste si ohřáli nebo uvařili jídlo?  Mastková kamna nemusí sloužit nutně pouze k vytápění interiéru. Svoji kuchyni můžete vybavit například mastkovými kamny s pečící troubou nebo plotnou. Takové řešení vám přinese pochopitelně další úspory na energiích 

Cena kachlových kamen versus finská kamna z mastku 

Cena kachlových kamen se odvíjí hned od několika parametrů – záleží především na výkonu i na samotném provedení. Řádově několik desítek tisíc korun zaplatíte za krbová kamna s kachlovým obložením, která velmi nízkou akumulaci a relativně vysoký okamžitý výkon a jsou vhodná spíše jako doplňkový zdroj.  Kachlová kamna s teplovodním výměníkem nebo tradiční kachlové pece jsou záležitostí v rozsahu 200 – 400 tisíc korun. Krbová kamna z mastku, která zvládnou vytopit celý dům bez nutnosti dalších rozvodů a výměníků, pořídíte v průměru od 120 tisíc korun. 


Fotogalerie