Nunnauuni.cz
...

Kamna na dřevo, která udrží teplo 48 hodin

Úvod /  O kamnech
Kamna na dřevo, která udrží teplo 48 hodin

Vytápění dřevem patří dlouhodobě k nejlevnějším možnostem. Klasikou jsou běžná krbová kamna, která ale slouží především jako zdroj pro přitápění. Pro efektivní vytápění celého domu je nutný teplovodní nebo teplovzdušný výměník. Řešením jsou i sálavé zdroje tepla, například kachlové pece nebo moderní a cenově dostupná mastková kamna.

Za vytápění dřevem domácnosti vydají v průměru kolem 17 tisíc korun ročně. Vytápění uhlím je asi o dva tisíce dražší, nemluvě o ekologické zátěži. Vytopit dům plynem nebo elektřinou je cenově náročnější – za vytápění zemním plynem vynaloží domácnosti v průměru kolem 35 tisíc korun. Proto se stále více z nich vrací zpět ke dřevu. Populární jsou krbová kamna nebo krby na tuhá paliva přímo v interiéru. Poskytují totiž pohled do ohně, který je uklidňující, a zpříjemní dlouhé zimní večery. Podívejme se na základní přehled kamen na dřevo.

Jednoduchá kamna na dřevo pro přitápění

Klasická krbová kamna na dřevo bez teplovzdušného nebo teplovodního výměníku jsou využívaná především jako lokální zdroje tepla nebo slouží pro přitápění. Dokážou vytopit místnost, ve které jsou instalovány, ale teplo už se nedostává tzv. za roh. Krbová kamna jsou instalována především v obytných místnostech, například obývácích. Přitápění přitom umí snížit účet za primární zdroj tepla (zemní plyn nebo elektřina).

Čtěte také: Kamna s výměníkem ustupují akumulačním kamnům z mastku 

Nevýhodou těchto krbových kamen na dřevo je, že vytápí především prostor kolem sebe, ale teplo už nedosáhne do vzdálenějších koutů místnosti. Levnější modely nemají tak propracovaný systém regulace tepla, takže snadno může být místnost přetopená, nebo naopak není vytápěna dostatečně.

Společnosti NunnaUuni byly uděleny tucty patentů a registrovaných návrhů. Jejich počet stále roste. 

Dalším základním kamenem našeho produktového vývoje je expertíza technologie a znalosti spalovacího procesu. Společnost NunnaUuni vyvinula a patentovala technologii Golden Fire, nový druh spalování dčeva zplyňováním, díky níž oheň spaluje dřevo účinně a čistě při vysokých a rovnoměrných teplotách.

Krbová kamna na dřevo s výměníkem

Pokud sníte o tom, že vám krbová kamna na dřevo budou vytápět celý váš dům, je jednou z možností kamna napojit na teplovodní nebo teplovzdušným výměník. Výměník šíří teplo prostřednictvím teplonosného média (voda nebo vzduch) do dalších místností. To se ale neobejde bez instalace rozvodů a radiátorů, což navyšuje náklady a složitost montáže. Součástí otopného systému je i tzv. expanzní nádoba a provoz se proto neobejde bez elektřiny. Potíže mohou nastat v případě výpadku elektřiny, kdy se systém může začít přehřívat. Stejně ale svůj dům nenecháte závislý pouze na topení dřevem v kamnech a budete zdroj dublovat elektřinou nebo plynem.

  • Teplovodní krbové vložky – teplovodní výměník je zpravidla tvořený dvojitým pláštěm. Dosahují vysoké účinnosti (až 80 nebo 90 procent), a to především při tzv. dvojitém spalování, kdy je zužitkován i dřevoplyn vznikající při hoření dřeva.
  • Teplovzdušné krbové vložky – zatímco teplovodní krbové vložky vytopí interiér spolehlivě a rovnoměrně, teplovzdušné krbové vložky mají jinou výhodu, a to rychlost – teplo do interiéru předávají ihned. Topným médiem je v případě teplovzdušných krbových vložek vzduch, což ale nemusí vyhovovat alergikům (víření prachu)

Pece nebo kachlová kamna na dřevo

Na principu akumulace tepla pracují kachlové pece nebo kamna na dřevo. Tato technologie je prověřená staletími a znovu se vrací do interiérů, především starších chalup, kde dokreslují dobovou atmosféru. Výhodou je, že pokud pec nebo kachlová kamna roztopíte a pořádně je naložíte dřevem, nemusíte dne nebo dva vůbec přikládat. Nevýhodou je velká zastavěná plocha a objem kamen, dlouhá montáž a specifický design, který se nehodí například do moderních interiérů.

Krbová kamna na dřevo vyrobená z mastku udrží teplo až 48 hodin

Technologie vytápění dřevem se stále rozvíjí. Posledním trendem ve světě jsou finská krbová kamna z mastku Nunnauuni. Mastek je přírodní kámen, který se vyznačuje skvělými akumulačními schopnostmi, a proto nahrazuje šamot využívaný v klasických kamnech. Pracuje na podobném principu jako kachle, kdy po roztopení akumuluje teplo, které dokáže až 48 hodin sálat do prostoru. Mastková kamna tak fungují jako efektivní a kompaktní teplovzdušný výměník.

Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.

Výhodou je, že kamna z mastku Nunnauuni dokáží bez teplovodního výměníku (a bez rozvodů nebo radiátorů) vytopit celý dům. Protože mají nízký nominální výkon (krby a kamna do 3kW krbová kamna do 8 kW), jsou vhodné i jako primární zdroj tepla do nízkoenergetických nebo pasivních dům. Nabízí tak moderní alternativu kachlových kamen na dřevo. Krbová kamna z mastku se vyznačují rychlou a nenáročnou instalací, stejně jako moderním a čistým designem.


Fotogalerie