Vytápění dřevem je příjemné, ekonomické a ekologické. Abyste nemuseli v každé místnosti roztápět kamínka, lze do kamen nebo krbů instalovat teplovodní či teplovzdušný výměník a teplo rozvádět do radiátorů v dalších pokojích. Takové řešení je ale pracné a nákladné. Akumulační kamna z mastku, která využívají prověřeného který znáte z tradičních kachlových kamen, se obejdou bez výměníku. Jak fungují? Jak zvládnou vytopit celý dům?
Jak pracují kamna s výměníkem?
Krbová kamna nebo krby s výměníkem jsou v poslední době populární. Prostřednictvím jednoho zdroje tepla v interiéru je totiž možné vytopit celý dům. Krbová kamna, krby nebo kachlové pece s výměníkem pracují na jednoduchém principu – prostřednictvím teplovodního nebo teplovzdušného výměníku je teplo předáváno i do dalších místností.
Využít lze dvě možnosti. Krbová kamna s teplovzdušnou vložkou vytápí dům pomocí vzduchu, který je prostřednictvím ventilátorů rozháněn po celé budově. Výhodou je rychlost vytápěn – teplovzdušná krbová kamna dávají rychlé teplo, a proto jsou krbová kamna s teplovzdušným výměníkem doporučována pro rekreační objekty. Nevýhodou je, že víření teplého vzduchu může způsobovat zdravotní potíže alergikům.
Druhou možností jsou krbová kamna s teplovodním výměníkem. Toto řešení je finančně nákladnější, protože vyžaduje instalaci celého otopného sytému (rozvody, radiátory…). Součástí otopného systému jsou nejen radiátory, ale i tzv. expanzní nádoba, která je napojená na teplovodní krbová kamna, což vyžaduje napojení na elektřinu. Krbová kamna s teplovodním výměníkem sice začnou teplo do okolních místností předávat po delší době než kamna s teplovzdušným výměníkem, ale interiér vytopí rovnoměrněji. Nevýhodou je nutnost častého přikládání.
Kamna s výměníkem nahrazuje mastek
Krbová kamna s výměníkem, ať už teplovodním nebo teplovzdušným, se dají nahradit jednoduchými a efektivními akumulačními kamny z mastku, která lze v rodinných domech s nízkou tepelnou ztrátou dokonce využít jako i pohodlný primární zdroj vytápění. To s sebou oproti krbovým kamnům nese hned několik výhod. Nejenže se obejdete bez instalace rozvodů a radiátorů, ale akumulační kamna z mastku vydrží ještě dlouho po vyhasnutí plamene sálat teplo až 48 hodin. Snižuje se proto četnost přikládání do kamen, stejně jako spotřeba dřeva.
Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh.
Princip akumulace a sálání tepla do prostoru, na kterém pracují krbová kamna z mastku, jsou prověřená historií (na stejném principu pracují tradiční kachlová kamna). Mění se ale technologie. Moderní akumulační kamna jsou vyráběná z mastku, který dokáže akumulovat až o 70 procent více tepla než tradiční materiály, jako je třeba šamot.
Mastek má vysokou kapacitu a vodivost a je žáruvzdorný. Až se zdá, že byl stvořený právě pro vytápění. Optimální tepelná vodivost mastku je zapříčiněna jeho složením, strukturou a hustotou. Měrná tepelná kapacita mastku asi o 20 procent vyšší než je běžný průměr u ostatních kamenů.
Výhody kamen z mastku jako primárního zdroje
Příjemné a úsporné teplo z akumulačních kamen výměník nezajistí
Právě tyto vlastnosti umožňují, aby mastek akumuloval teplo, které ještě dlouhé hodiny po vyhasnutí plamene sálá do interiéru. Sálavé a dlouhotrvající uvolňování tepla je nejen velmi příjemné, ale vytváří také zdravé prostředí v interiéru. Jen po dvouhodinovém topení si akumulační krb Nunnauuni uloží dostatek tepla na dalších 24 hodin. Vytápění je tak komfortní, bezpečné a ekonomické. Samotná akumulační mastková kamna jsou kvalitním a jednoduchým výměníkem.
Je důležité podotknout, že teplo z akumulačních kamen se šíří rovnoměrně, vzduch není vysušený a horký, nedochází k rychlé změně teplot (jako po vyhasnutí ohně v krbových kamnech). Teplo se šíří prostřednictvím různých forem a tepelné vlny ohřívají nejen vzduch, ale i povrchy, kterých se dotknou. Systémem krbových kamen a výměníku sice dopravíte teplo i do jiných místností, ale nikdy už nebude tak příjemné jako přímo z kamen.
Finská akumulační kamna z mastku Nunnauuni vytopí i bez výměníku celý dobře izolovaný dům
Výhřevnost a efektivita akumulačních kamen je vysoká, ačkoli mají relativně nízký nominální výkon (zpravidla do 3 kW), takže je lze použít jako primární zdroj i v pasivních nebo nízkoenergetických domech. Ušetříte tak za výměník, rozvody i radiátory.
Protože v akumulačních kamnech Nunnauuni stačí topit třeba jen dvě hodiny, aby celých 24 hodin sálaly teplo, snižuje se výrazně spotřeba dřeva. Teplotu v místnosti lze snadno regulovat nejen objemem spáleného dřeva, ale i vhodným nastavením teplotních intervalů.
Máte nějaké dotazy? Obraťte se na nás.