Nunnauuni.cz
...

Kanadská kamna a mastková akumulační kamna: Srovnání výhod a nevýhod

Úvod /  O kamnech
Kanadská kamna a mastková akumulační kamna: Srovnání výhod a nevýhod

Kanadská kamna a krby jsou využívané především pro lokální vytápění domů dřevem. Vyznačují se dlouhou dobou hoření a dokonalým spalováním, takže jsou úsporná. To samé nabízí také krbová mastková kamna, která však v sobě skrývají další benefity. Podívejte se na srovnání obou možností.

Domácnosti se znovu vracejí k vytápění dřevem, které patří dlouhodobě mezi nejlevnější zdroje tepla. Navíc při spalování dřeva vznikají nižší emise než například při vytápění uhlím. Důraz je poslední dobou kladen na efektivitu a komfort vytápění. Proto mají dveře do českých domácností stále více dokořán otevřená kamna s vysokou účinností, která jsou schopná vytopit celý dům a nevyžadují tak časté přikládání jako běžná krbová kamna. Jde především o kanadská kamna nebo akumulační mastková kamna.

Kanadská litinová kamna a jejich výhody

Kanadská kamna, nejčastěji vyráběná z litiny (proto se jim také někdy říká litinová kamna) pracují na principu tzv. dvojího spalování, což zvyšuje efektivitu vytápění. Není totiž spalováno jen samotné dřevo, ale také dřevoplyn, jenž vzniká právě při hoření dřeva. To znamená, že kanadská krbová kamna mají vyšší účinnost a současně do vzduchu vypouští nižší emise.

Princip dvojího spalování kanadských krbů oceníte i při běžném provozu. Minimalizuje se potřeba přikládání (kanadská kamna spotřebují až o polovinu méně paliva než běžná kamna na dřevo) a současně vzniká i minimum zbytkového popela. 

Ruku v ruce s krbovými kanadskými kamny jde také technologie prodlouženého hoření, která souvisí s externím přívodem vzduchu do topeniště. Důmyslná technologie si přívod vzduchu do topeniště reguluje a kamna udržuje v optimální teplotě, aby oheň co nejdéle hořel. Jinak řečeno, pokud v kanadských kamnech zatopíte večer, ještě ráno v něm budou dohořívat zbytky dřeva.

Nevýhody kanadských kamen a krbů

Protože jsou kanadská kamna vyrobená z litiny, která má spíše podprůměrné akumulační schopnosti.

Je třeba zdůraznit, že právě kanadská kamna z litiny nebo kanadské krby jsou velmi efektivní z hlediska spalování a to i díky externím přívodům vzduchu. Kanadská kamna mají také specifický design. Jsou robustní a netypická, takže se nehodí do všech interiérů. V kanadských kamnech sice dokáže dřevo hořet dlouhou dobu, ale jakmile vám vyhasne, povrch kamen relativně rychle zchladne. Navíc se kanadská kamna nebo krby, díky jejich vysokému výkonu běžně nad 10 kW, nehodí do kvalitně izolovaných staveb, které zbytečně přetápí nebo vás nutí topit pánu bohu do oken. Povrch litinových kanadských kamen je také velmi horký.

Finská kamna z mastku a jejich porovnání s kanadskými kamny

Relativně novinkou na českém trhu jsou finská krbová kamna z mastku Nunnauuni, která v mnohém kanadská kamna dohnala a v některých oblastech i předčila. Mastek je přírodní kámen, který má na rozdíl od litinových kanadských kamen a krbů perfektní akumulační schopnosti, vysokou vodivost a kapacitu.

Krbová kamna z mastku Nunnauuni pracují na principu akumulace a sálání tepla podobně jako například kachlové pece. Protože ale místo šamotu a kachlí využívají právě mastek, posouvají možnosti vytápění ještě dál. Na rozdíl od kanadských kamen nebo krbů mají kamna z mastku nízký nominální výkon (krby a kamna do 3 kW, krbová kamna do 8 kW), přesto je lze využít jako efektivní primární zdroj vytápění v pasivních i nízkoenergetických stavbách a jako vynikající doplňkový zdroj i v méně izolovaných domech. Kanadská krbová kamna a krby dosahují nejčastěji výkonu přesahující 10 kW a jsou pro dobře izolované domy zbytečně výkonné.

Jak kamna z mastku pracují? Po roztopení začínají akumulovat teplo a ještě hodiny po vyhasnutí plamene ho sálají do prostoru. Protože v akumulačních kamnech stačí topit třeba jen dvě hodiny, aby celých 24 hodin sálaly teplo, snižuje se výrazně spotřeba dřeva a prodlužují se intervaly přikládání. Teplotu v místnosti snadno regulujete tím, jak velký objem dřeva spálíte, i teplotními intervaly, jež určují, kolik tepla se uvolní.

Akumulační krby a kamna Nunnauuni dokáži (v závislosti na konkrétním typu) akumulovat energii okolo 70 kWh. 

Montáž mastkových kamen je proto rychlá a jednoduchá (jedná se v podstatě o skládačku bez tmelů). Výhodou je i jejich nadčasový design, který skvěle zapadne do moderních i tradičních interiérů.

Zaujala vás akumulační mastková kamna? Zeptejte se nás na to, co vás zajímá.


Fotogalerie