Nunnauuni.cz
...

Kanadská kamna a mastková akumulační kamna: Srovnání výhod a nevýhod

Úvod /  O kamnech
Kanadská kamna a mastková akumulační kamna: Srovnání výhod a nevýhod

Kanadská kamna a krby jsou využívané především pro lokální vytápění domů dřevem. Vyznačují se dlouhou dobou hoření a dokonalým spalováním, takže jsou úsporná. To samé nabízí také krbová mastková kamna, která však v sobě skrývají další benefity. Podívejte se na srovnání obou možností.

Domácnosti se znovu vracejí k vytápění dřevem, které patří dlouhodobě mezi nejlevnější zdroje tepla. Navíc při spalování dřeva vznikají nižší emise než například při vytápění uhlím. Důraz je poslední dobou kladen na efektivitu a komfort vytápění. Proto mají dveře do českých domácností stále více dokořán otevřená kamna s vysokou účinností, která jsou schopná vytopit celý dům a nevyžadují tak časté přikládání jako běžná krbová kamna. Jde především o kanadská kamna nebo akumulační mastková kamna.

Kanadská litinová kamna a jejich výhody

Kanadská kamna, nejčastěji vyráběná z litiny (proto se jim také někdy říká litinová kamna) pracují na principu tzv. dvojího spalování, což zvyšuje efektivitu vytápění. Není totiž spalováno jen samotné dřevo, ale také dřevoplyn, jenž vzniká právě při hoření dřeva. To znamená, že kanadská krbová kamna mají vyšší účinnost a současně do vzduchu vypouští nižší emise.

Princip dvojího spalování kanadských krbů oceníte i při běžném provozu. Minimalizuje se potřeba přikládání (kanadská kamna spotřebují až o polovinu méně paliva než běžná kamna na dřevo) a současně vzniká i minimum zbytkového popela. 

Ruku v ruce s krbovými kanadskými kamny jde také technologie prodlouženého hoření, která souvisí s externím přívodem vzduchu do topeniště. Důmyslná technologie si přívod vzduchu do topeniště reguluje a kamna udržuje v optimální teplotě, aby oheň co nejdéle hořel. Jinak řečeno, pokud v kanadských kamnech zatopíte večer, ještě ráno v něm budou dohořívat zbytky dřeva.


Fotogalerie