Nunnauuni.cz
...

Kdy využít krbová kamna NunnaUuni s teplovodním výměníkem?

Úvod /  O kamnech
Kdy využít krbová kamna NunnaUuni s teplovodním výměníkem?

Sálavé teplo z kvalitních mastkových kamen dokáže nejen zpříjemnit chladné zimní večery, ale také bez problémů vytopit celý pasivní či nízkoenergetický dům. Díky teplovodnímu systému NunnaUuni Aqua+ navíc můžete toto teplo využít i pro další účely a ušetřit tak za náklady na plyn či elektřinu. 

Jak teplovodní výměník funguje?

Klasický tepelný výměník slouží k výměně energie mezi jednotlivými soustavami. V případě NunnaUuni Aqua+ se jedná o teplovodní výměník v podobě souvislého ocelového potrubí umístěného v konstrukci nad ohništěm.

Výhodou tohoto systému mimo jiné je, že nemá vliv na vnější rozměry krbových kamen a lze jej instalovat již do používaných krbů. Díky absenci spojů je navíc instalace velmi snadná a nevyžaduje přítomnost instalačního technika.

Díky vysokému rozsahu výstupní teploty vody (40–80 °C) je systém ideální právě pro ohřev. Nízká vodní kapacita tepelného výměníku navíc zaručuje, že krbová kamna lze bezpečně provozovat také při výpadcích proudu. 

Naakumulované teplo vám tak může sloužit jak k ohřevu teplé užitkové vody, tak v případě zájmu lze systém napojit jako součást hydronické otopné soustavy, tzn. lze jej trubkami připojit přímo k radiátorům nebo podlahovému topení a využívat pro vyhřívání domácnosti.

Zatímco část tepla je využívána k akumulaci v mastkových kamnech a vytápění místnosti, část může být efektivně rozvedena a využita i v dalších částech domu. Naakumulovat dostatek tepla k rozvodu teplé vody do dalších místnosti je možno díky unikátním akumulačním vlastnostem mastku Mammutti už v řádu desítek minut hoření.

Výhody systému NunnaUuni Aqua+

  • Jednoduchá instalace
  • Úspora energie
  • Rychlé a efektivnější využití tepla
  • Rovnoměrnější vytopení členitého prostoru
  • Možnost ohřevu užitkové vody

Nevýhody:

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Nutnost častějšího přikládání

Princip fungování systému:

Teplo z kamen je do radiátorů, podlahového topení nebo bojleru rozváděno ohřívanou vodou, která je poháněna oběhovým čerpadlem. Vodní okruh dále vyžaduje spirálový nebo hybridní akumulátor a řídicí jednotku, která ovládá čerpadlo na základě teplotního rozdílu mezi krbem a akumulátorem. Doporučený materiál potrubí je nerezová ocel nebo měď. 

Když teplota stoupá, řídící jednotka automaticky spustí oběhové vodní čerpadlo. Teplá voda cirkuluje do akumulátoru, který vrací chladnější vodu zpět do kamen. Cirkulace se zastaví, když teplota kamen klesne pod naprogramovanou teplotu. V případě přehřátí má systém naopak pojistku v podobě přetlakového ventilu.

Při využití hybridního akumulátoru je možné připojit hned několik zdrojů energie. Příkladem mohou být například solární panely. Zde mohou solární panely například ekonomicky vykrývat letní měsíce, kdy nyní krb využíván pravidelně.

Kdy o výměníku přemýšlet? 

Na základě našich letitých zkušeností s mastkem a jeho akumulačními vlastnostmi víme, že v případě méně členitého prostoru nebo pasivních a nízkoenergetických domů postačí i mastková krbová kamna s výkonem do 3 kW, která díky čistému spalování Golden Fire zajistí i s nízkou spotřebou příjemné sálavé teplo v celé domácnosti. I proto v posledních letech nahrazují klasická kamna s výměníkem právě mastek.

Tepelný výměník pro ohřívání vody NunnaUuni Aqua+ tak doporučujeme využít například v kombinaci se solárními panely nebo v případě většího rodinného domu s již nainstalovaným otopným systémem a více oddělenými místnostmi, kde může zajistit jak efektivní rozvod tepla, tak rovnoměrné vytápění místností s dlouhou tepelnou setrvačností.

Chcete se o krbových kamnech s výměníkem dozvědět více?

Dejte nám vědět, co vás zajímá a my se vám rádi budeme věnovat.

Tel.: +420 777 487 808

Email: obchod@rbtsekki.czFotogalerie