Nunnauuni.cz
...

Mastek: Přírodní materiál stvořený pro moderní vytápění

Úvod /  O kamnech
Mastek: Přírodní materiál stvořený pro moderní vytápění

Krbová kamna a krby z mastku mají čistý a nadčasový design, který koresponduje s moderními i tradičními interiéry. Jejich hlavní předností jsou ale vysoké akumulační schopnosti. Mastková kamna na dřevo lze u dobře izolovaných domů použít jako primární zdroj tepla bez nutnosti rozvodů a radiátorů. Zdá se, že mastek příroda stvořila pro vytápění. Jaké jsou jeho výhody a co byste o mastku měli vědět, než si kamna koupíte?

Mastek – přírodní kámen

Mastek je relativně vzácný metamorfický kámen, který příroda vytváří prostřednictvím minerálních reakcí, jež vznikají při vysokém tlaku a teplotě. Mastek je součástí zemské kůry, vyskytuje se také například na hydrotermálních rudních žilách. Největší naleziště je v New Yorku, Vermontu, Virginii nebo Quebecu.

Předností mastku je, že je velmi odolný a žáruvzdorný, proto našel uplatnění v celé řadě oblastí – v elektrotechnice, slévárenství nebo sklářství. Stále častěji s ohledem na své akumulační schopností a velkou kapacitu nahrazuje v kamnech tradiční šamot. Z mastku se vyrábějí celá krbová kamna, která lze použít k vytápění celého domu, přičemž se využívá jeho výborných akumulačních vlastností. 

Je nutné podotknout, že označení mastek se používá pro různé kameny s rozdílnou minerální skladbou a ne všechny jsou vhodné pro oblast vytápění. Pro výrobu kamen se využívá především mastek z naleziště Mammutti.

Vývoj a testování kamen z mastku

Mastek pro finská akumulační kamna a krby Nunnauuni z naleziště Mammutti má nejen výborné akumulační schopnosti, ale je také esteticky zajímavý. Vyznačuje se jedinečnou rýhovanou strukturou, která je optimální pro stavbu krbů a kamen s čistým designem.

Znalost mastku je pro stavbu krbových kamen klíčová. K průkopníkům v této oblasti patří společnost NunnaUuni, která na vývoji kamen z mastku spolupracuje s experty (geologové, energetici, specialisté na termodynamiku apod.). 

Firma se iniciovala výzkum mastku už v roce 1993. Ukázalo se, že mastek Mammutti je skutečně unikátní, a to především ve své schopnosti akumulovat teplo a postupně ho uvolňovat do okolí. Současně je třeba dodat, že tím výzkum mastku a vývoj kamen z mastku neskončil. Finská krbová mastková kamna NunnaUuni jsou kontinuálně testována jak ve vlastních, tak v nezávislých laboratořích. 

Testování a schválení mezinárodními standardizovanými výzkumnými metodami garantuje kvalitu krbů NunnaUuni. V roce 1998 ve spolupráci s německým Fraunhoferským institutem pro stavební fyziku, vyvinula Nunnanlahden Uuni Oy první testovací a měřicí metodu pro akumulační krby – SAA 142/222. Deutsches Institut für Bautechnik (Německý stavební institut) schválil test jako oficiální test pro akumulační krby. 

Test stanovuje množství tepla produkovaného kamny (kWh) a jejich tepelný výkon (kW). Test rovněž měří teplotu uvolněných spalovacích plynů a emisní hladiny. Na základě testů jsou krby NunnaUuni rozděleny do tří různých skupin podle jejich efektivního tepelného výkonu.

Společnosti NunnaUuni byly uděleny tucty patentů a registrovaných návrhů. Jejich počet stále roste. Dalším základním kamenem našeho produktového vývoje je expertíza technologie a znalosti spalovacího procesu. Společnost NunnaUuni vyvinula a patentovala technologii Golden Fire, nový druh spalování dřeva zplyňováním, díky níž oheň spaluje dřevo účinně a čistě při vysokých a rovnoměrných teplotách.

Kamna z mastku: Výborná akumulace i vzhled

Finská mastková akumulační kamna Nunnauuni v sobě snoubí vše, co od moderního zdroje na dřevo očekáváme. S ohledem na relativně nízký nominální výkon (zpravidla od 2 do 8 kW) je lze použít jako primární zdroj také při vytápění nízkoenergetických nebo pasivních domů. Stačí v nich topit jen dvě hodiny, aby dalších 24 hodin sálaly do prostoru teplo. Tento způsob vytápění je typický například pro kachlová kamna nebo pece, je velmi příjemný a zdravý.

Akumulační krbová kamna a krby z mastku se snadno instalují (není nutné lepení tmelem, je skládačka) a mají moderní čistý design, proto ladí i se současnými interiéry. Hodí se prakticky k jakékoli podlaze, protože barva mastku, z něhož jsou kamna vyrobená, je neutrální. Výhodou je i snadná a nenáročná obsluha kamen (dlouhé intervaly mezi přikládáním, nízká spotřeba dřeva). 

Zajímají vás akumulační finská kamna nebo krby? Máte k nim dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.


Fotogalerie