Nunnauuni.cz
...

Mastkové krby a kamna Nunnauuni mají topeniště z mastku Mammutti a kamna jsou tak efektivnější

Úvod /  O kamnech
Mastkové krby a kamna Nunnauuni mají topeniště z mastku Mammutti a kamna jsou tak efektivnější

Z mastku Mammutti, který je těžený uprostřed dolu MammuttiStone, vyrábí kamna a krby jako jediná společnost NunnaUuni. Díky jedinečnému mastku vznikají unikátní kamna a krby. Mastek Mammutti totiž vede teplo ve směru břidličnatosti desetkrát rychleji než keramické cihly.

Teplo je tak jímáno a akumulováno efektivně. Celomastková topeniště NunnaUuni nevyžadují žádné ochranné izolační desky z šamotu nebo žárobetonu ani litinové konstrukce.

Proč je mastek v topeništi tak důležitý

Mastkové krby a kamna Nunnauuni dokáží díky mastku v topeništi akumulovat do mastkového obložení teplo efektivněji.

Proto je možné dosáhnout lepší akumulace kamen a krbů při nižších hmotnostech, než když je topeniště obložené šamotem nebo žárobetonem. 

Krby a kamna z mastku vyrábí společnost NunnaUuni tradiční metodou, kterou založili zkušení krbařští mistři už před sto let. Kámen se řeže kolmo na břidličnaté vrstvy pro vnitřní část krbů, pro vnější obložení je řezán rovnoběžně. Kameny s různou rovinou řezu se v mastkovém krbu používají k dosažení žádoucích směrů přenosu tepla. Pro topeniště krbaři a kamnáři vždy volí mastek s nejlepší žáruvzdorností. Mastkové krby a kamna tak vydrží celá desetiletí a to včetně topeniště, udržují si dobré akumulační i pečicí vlastnosti. Ve společnosti NunnaUuni na toto know-how navazují a pro stavbu krbů používají pouze mastek těžený v dole MammuttiStone. Jediné, co se proměňuje je design kamen a krbů, aby lépe zapadaly do moderních interiérů.

Jak pracuje mastek Mammuti v krbech a kamnech Nunnauuni?

Srdcem každého krbu nebo kamen je topeniště. To je v případě krbů a kamen NunnaUuni tvořeno z mastku Mammutti té nejvyšší kvality. Jak mastek po zapálení ohně pracuje?

  • Mastek Mammutti vede teplo rychle ve směru břidličnatosti kamene a pomaleji proti směru břidličnatosti kamene. Krby a kamna NunnaUuni využívají vztah mezi tepelnou vodivostí a směrem břidličnatosti a zajišťují tak optimální uvolňování tepla. 
  • Topeniště krbů a kamen NunnaUuni je zhotoveno z jemnozrnného orientovaného mastku Mammutti, který je žáruvzdorný. Směr břidličnatosti je zvolen tak, aby byl zajištěn rychlý přenos tepla do hlubších vrstev krbu. Značná část vznikajícího tepla je akumulována už uvnitř topeniště.
  • Směr břidličnatosti v kouřovodech odpovídá břidličnatosti uvnitř topeniště. Tak se veškeré zbývající teplo může akumulovat v blízkosti topeniště.
  • Povrchová vrstva kamen nebo krbů je z orientovaného mastku Mammutti, který umožňuje paralelní vedení tepla. To naopak zajišťuje rovnoměrné vyzařování tepla z celé konstrukce krbu do okolního prostoru.

Fotogalerie