Není jen jedno teplo. Existuje několik druhů vytápění, přitom každé z nich poskytuje jinou tepelnou pohodu. Příjemné a zdravé je především sálavé vytápění, které rovnoměrně vytopí celý dům a vyhovuje i alergikům. Na jakém principu sálavá teplovzdušná krbová kamna pracují? Z jakých variant teplovzdušných kamen a krbů můžete vybírat?
Pro člověka je nepřirozenějším zdrojem tepla slunce, které se šíří převážně radiací (sáláním). V zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu, roztápíme v našich domovech alespoň oheň v kamnech nebo v krbech. Někdy se ale stává, že nemůžeme dosáhnout tepelné pohody. Pořád cítíme zimu a chlad. Odpověď na otázku, co děláme špatně, je třeba hledat u samotného zdroje tepla. Kamna nebo kotle totiž šíří teplo různými způsoby.
Teplovzdušná kamna z mastku teplo sálají
Teplovzdušná finská krbová kamna na dřevo Nunnauuni, využívají principu akumulace a teplo do prostoru tzv. sálají (podobně jako třeba tradiční kachlová kamna nebo pece). Tento způsob vytápění pomocí radiace je pro člověka příjemný a přirozený. Zatímco klasická krbová kamna nebo horkovzdušná kamna na dřevo vytápí hlavně prostor nad sebou (viz obrázek), akumulační kamna z mastku díky přirozenému sálání tepla obsáhnou rovnoměrně celou místnost a mohou sloužit u dobře izolovaných domů i jako primární zdroj tepla. Akumulační teplovzdušná kamna totiž neohřívají pouze vzduch, jako to dělají např. elektrické přímotopy, ale ohřívají díky sálání (radiaci) i předměty a stěny celé místnosti.
Sálání tepla neboli radiace má podle některých studií podobný účinek na zdraví člověka jako slunce. Jde totiž o stejnou frekvenci tepelného záření. Současně je třeba podotknout, že akumulační teplovzdušné krby z mastku neohřívají jen samotný vzduch, ale také povrchy, jichž se vyzařované tepelné vlny dotknou. Interiér je proto vytopený rovnoměrně, bez chladných koutů.
1 kW tepla není jako 1 kW tepla
Jak možné, že každý zdroj vytápění dává jinou kvalitu tepla? Vždyť přece 1 kilowatt je 1 kilowatt. O tom žádná, jde ale právě o způsob, jakým zdroj teplo do místnosti předává. Podívejme se podrobně, jaké jsou rozdíly mezi třemi základními způsoby vytápění: cirkulací (konvekční způsob), ohřevem vody a sálavým teplem, o němž jsme už hovořili. U žádného způsobu vytápění nelze říci, že vytápí čistě pomocí konvekce nebo radiace (u každého způsobu je určitá složka konvekce i radiace, záleží však na jejich poměru).
Konvekční způsob teplovzdušného vytápění (cirkulace)
Využívá proudění ohřívaného vzduchu a známe ho například u vytápění přímotopy. Ve vytápěné místnosti je relativně rychle vzduch ohřívána člověk získává pocit tepelné pohody. Výhodou je zejména rychlost, proto se tento druh vytápění hodí především pro rekreační objekty nebo jako možnost přitápění ke konvenčním zdrojům tepla. Nevýhodou je, že teplotní rozdíly mezi stropem a podlahou mohou být až 15°C, v místnosti může být vysušený vzduch a rozvířený prach, což nevyhovuje astmatikům a alergikům.
Teplovodní systém ohřívá vzduchu konvekcí i radiací
Tento způsob je podobný jako v případě kotle na uhlí, kdy je ohříváno teplonosné médium (většinou voda), která je rozháněna do radiátorů. Teplovodní krbová kamna s výměníkem jsou napojena na rozvodnou soustavu a teplo je přenášeno třeba právě vodou do radiátorů. Výhodou je, že jedněmi krbovými kamny vytopíte celý dům. K nevýhodám patří pomalejší náběh systému, nutnost častého přikládání a samozřejmě vyšší náklady při instalaci celého systému. U vytápění radiátory je složka konvekce a radiace rozdělena cca na 80:20 ve prospěch konvekce (poměr konvekce a radiace u radiátorů záleží především na jejich tvaru).
Sálavé (radiační vytápění)
Sálavé (radiační vytápění), které využívají teplovzdušná akumulační kamna nebo akumulační teplovzdušné krby z mastku Nunnauuni. Při roztopení kamna teplo akumulují například a díky přírodnímu mastku mají velmi dobré akumulační schopnosti a ještě 2 dny po vyhasnutí dokážou teplo šířit rovnoměrně do místnosti. Kamna a krby z mastku fungují jako efektivní výměník. To je možné proto, že sálavé teplo neohřívá primárně vzduch, ale předměty v okolí, kterých se dotknou tepelné vlny, jež se šíří stejně všemi směry. Teplovzdušná akumulační kamna přenáší většinu tepla radiací a jen malý zlomek konvekcí.