Nunnauuni.cz
...

Teplovzdušná kamna, která vytopí zdravě celý dům

Úvod /  O kamnech
Teplovzdušná kamna, která vytopí zdravě celý dům

Není jen jedno teplo. Existuje několik druhů vytápění, přitom každé z nich poskytuje jinou tepelnou pohodu. Příjemné a zdravé je především sálavé vytápění, které rovnoměrně vytopí celý dům a vyhovuje i alergikům. Na jakém principu sálavá teplovzdušná krbová kamna pracují? Z jakých variant teplovzdušných kamen a krbů můžete vybírat?

Pro člověka je nepřirozenějším zdrojem tepla slunce, které se šíří převážně radiací (sáláním). V zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu, roztápíme v našich domovech alespoň oheň v kamnech nebo v krbech. Někdy se ale stává, že nemůžeme dosáhnout tepelné pohody. Pořád cítíme zimu a chlad. Odpověď na otázku, co děláme špatně, je třeba hledat u samotného zdroje tepla. Kamna nebo kotle totiž šíří teplo různými způsoby.

Teplovzdušná kamna z mastku teplo sálají

Teplovzdušná finská krbová kamna na dřevo Nunnauuni, využívají principu akumulace a teplo do prostoru tzv. sálají (podobně jako třeba tradiční kachlová kamna nebo pece). Tento způsob vytápění pomocí radiace je pro člověka příjemný a přirozený. Zatímco klasická krbová kamna nebo horkovzdušná kamna na dřevo vytápí hlavně prostor nad sebou (viz obrázek), akumulační kamna z mastku díky přirozenému sálání tepla obsáhnou rovnoměrně celou místnost a mohou sloužit u dobře izolovaných domů i jako primární zdroj tepla. Akumulační teplovzdušná kamna totiž neohřívají pouze vzduch, jako to dělají např. elektrické přímotopy, ale ohřívají díky sálání (radiaci) i předměty a stěny celé místnosti.

Sálání tepla neboli radiace má podle některých studií podobný účinek na zdraví člověka jako slunce. Jde totiž o stejnou frekvenci tepelného záření. Současně je třeba podotknout, že akumulační teplovzdušné krby z mastku neohřívají jen samotný vzduch, ale také povrchy, jichž se vyzařované tepelné vlny dotknou. Interiér je proto vytopený rovnoměrně, bez chladných koutů.


Fotogalerie