Nunnauuni.cz
...

Většina krbových kamen na trhu je do novostaveb nevhodná. Jak to řeší mastek?

Úvod /  O kamnech
Většina krbových kamen na trhu je do novostaveb nevhodná. Jak to řeší mastek?

V roce 2016 bylo postaveno 14 015 rodinných domů a více než polovina z nich byla postavena jako nízkoenergetický nebo pasivní dům (třída energetické náročnosti B nebo A). Nízkoenergetické domy se tak stávají standardem, kterému je třeba přizpůsobit i výběr krbových kamen. Většina modelů krbových kamen na trhu není totiž do nízkoenergetických domů vůbec vhodná. V článku si spočítáme, jaký výkon kamen je opravdu potřeba a proč jsou mastková kamna do nízkoenergetických domů tím optimálním řešením.

I když se v nízkoenergetických domech často topí elektřinou a dům tak komín nepotřebuje, většina lidí si velmi ráda dopřeje příjemné a „podstatně levnější“ teplo krbových kamen. Nemluvě o kráse a magické přitažlivosti hořícího ohně, který nás fascinuje již tisíciletí, a který se neokouká

Tepelná ztráta domu a výkon kamen – kupecké počty

V případě, že si pořídíte nízkoenergetický dům o užitné ploše okolo 150 m2, bude tepelná ztráta vašeho domu přibližně 7 kW. Co toto číslo znamená? Tepelná ztráta objektu je energie, kterou musíte v interiéru ve formě tepla dodat, abyste si uvnitř udrželi teplotu okolo 21 °C, když je venku -15 °C.

Ztráta domu je však většinou v průběhu roku podstatně nižší než uvedených 7 kW. Během topné sezóny (cca 230-250 dní podle lokality) se počítá s průměrnou venkovní teplotou okolo 4 °C, při níž je ztráta takto velkého objektu 2,85 kW.  Navíc, je třeba počítat s tím, že krbovými kamny schopní jsme vytopit v průměru 65 % plochy domu. (U domu na parto velmi záleží na jeho dispozicích a je možné, že se teplo z krbových kamen dostane do většiny místností. U bungalovu můžete počítat maximálně s polovinou užitné plochy.) 

Při venkovní teplotě 4 °C a celkové ztrátě objektu tak zužitkujeme okamžitý výkon krbových kamen okolo 1,85 kW. Většina běžných krbových kamen má však okamžitý výkon podstatně vyšší (v průměru okolo 8 kW), CO TO ZNAMENÁ? Dům velmi snadno a rychle přetopíte nebo topíte pánu bohu do oken. Když pořádně zatopíte, bude v místnosti rychle příliš teplo a budete muset větrat, nebo zatopíte málo a budete muset chodit neustále přikládat, aby nevyhasl.

Kolik se dá pánu bohu do oken ročně protopit?

Budeme počítat na konkrétním případě:

  • 1 kWh při topení dřevem (ať už při topení v kamnech nebo v kotli) stojí cca 1,2 Kč. 
  • Počítejme, že v kamnech budete topit 4 hodiny denně, a to cca 240 dní v roce = 960 hodin ročně.
  • Kamna s výkonem 8 kW Vám v průměru produkují 6,15 kWh, které nevyužijete = 6,15*1,2 = 7,38 Kč za každou hodinu topení.
  • V našem případě je to tedy 7084 Kč/rok.

Jen pro informaci: I kdybyste topili elektřinou, neměli ani přímotopový tarif a platili nejvyšší sazbu cca 5,5 Kč/kWh, bude to pořád levnější než vytápět krbem. A navíc to budete mít bez námahy. Z myšlenky „Ušetřit a topit kamnech dřevem“, se tak stává pravý opak.


CO TO ZNAMENÁ? Dům velmi snadno a rychle přetopíte nebo topíte pánu bohu do oken. Když pořádně zatopíte, bude v místnosti rychle příliš teplo a budete muset větrat, nebo zatopíte málo a budete muset chodit neustále přikládat, aby nevyhasl.


Fotogalerie