Nunnauuni.cz
...

Většina krbových kamen na trhu je do novostaveb nevhodná. Jak to řeší mastek?

Úvod /  O kamnech
Většina krbových kamen na trhu je do novostaveb nevhodná. Jak to řeší mastek?

V roce 2016 bylo postaveno 14 015 rodinných domů a více než polovina z nich byla postavena jako nízkoenergetický nebo pasivní dům (třída energetické náročnosti B nebo A). Nízkoenergetické domy se tak stávají standardem, kterému je třeba přizpůsobit i výběr krbových kamen. Většina modelů krbových kamen na trhu není totiž do nízkoenergetických domů vůbec vhodná. V článku si spočítáme, jaký výkon kamen je opravdu potřeba a proč jsou mastková kamna do nízkoenergetických domů tím optimálním řešením.

I když se v nízkoenergetických domech často topí elektřinou a dům tak komín nepotřebuje, většina lidí si velmi ráda dopřeje příjemné a „podstatně levnější“ teplo krbových kamen. Nemluvě o kráse a magické přitažlivosti hořícího ohně, který nás fascinuje již tisíciletí, a který se neokouká

Tepelná ztráta domu a výkon kamen – kupecké počty

V případě, že si pořídíte nízkoenergetický dům o užitné ploše okolo 150 m2, bude tepelná ztráta vašeho domu přibližně 7 kW. Co toto číslo znamená? Tepelná ztráta objektu je energie, kterou musíte v interiéru ve formě tepla dodat, abyste si uvnitř udrželi teplotu okolo 21 °C, když je venku -15 °C.

Ztráta domu je však většinou v průběhu roku podstatně nižší než uvedených 7 kW. Během topné sezóny (cca 230-250 dní podle lokality) se počítá s průměrnou venkovní teplotou okolo 4 °C, při níž je ztráta takto velkého objektu 2,85 kW.  Navíc, je třeba počítat s tím, že krbovými kamny schopní jsme vytopit v průměru 65 % plochy domu. (U domu na parto velmi záleží na jeho dispozicích a je možné, že se teplo z krbových kamen dostane do většiny místností. U bungalovu můžete počítat maximálně s polovinou užitné plochy.) 

Při venkovní teplotě 4 °C a celkové ztrátě objektu tak zužitkujeme okamžitý výkon krbových kamen okolo 1,85 kW. Většina běžných krbových kamen má však okamžitý výkon podstatně vyšší (v průměru okolo 8 kW), CO TO ZNAMENÁ? Dům velmi snadno a rychle přetopíte nebo topíte pánu bohu do oken. Když pořádně zatopíte, bude v místnosti rychle příliš teplo a budete muset větrat, nebo zatopíte málo a budete muset chodit neustále přikládat, aby nevyhasl.

CO TO ZNAMENÁ? Dům velmi snadno a rychle přetopíte nebo topíte pánu bohu do oken. Když pořádně zatopíte, bude v místnosti rychle příliš teplo a budete muset větrat, nebo zatopíte málo a budete muset chodit neustále přikládat, aby nevyhasl.


Kolik se dá pánu bohu do oken ročně protopit?

Budeme počítat na konkrétním případě: 

  • 1 kWh při topení dřevem (ať už při topení v kamnech nebo v kotli) stojí cca 1,2 Kč. 
  • Počítejme, že v kamnech budete topit 4 hodiny denně, a to cca 240 dní v roce = 960 hodin ročně.
  • Kamna s výkonem 8 kW Vám v průměru produkují 6,15 kWh, které nevyužijete = 6,15*1,2 = 7,38 Kč za každou hodinu topení.
  • V našem případě je to tedy 7084 Kč/rok.

Jen pro informaci: I kdybyste topili elektřinou, neměli ani přímotopový tarif a platili nejvyšší sazbu cca 5,5 Kč/kWh, bude to pořád levnější než vytápět krbem. A navíc to budete mít bez námahy. Z myšlenky „Ušetřit a topit kamnech dřevem“, se tak stává pravý opak.


Kamna s výměníkem s sebou nesou skryté náklady

Logickým argumentem by nyní mělo být pořízení kamen s výměníkem. To však přehřívání prostoru často nevyřeší úplně, protože do místnosti s kamny jde stále cca polovina výkonu kamen, což je pořád zbytečně moc (4-7 kW v závislosti na typu kamen).

Krbová kamna s výměníkem jsou navíc vhodná zejména pro napojení na soustavu s klasickými radiátory. Místo těch se však ve většině novostaveb používají podlahová topení nebo lokální přímotopy. Kamna s výměníkem jsou proto vhodná do staršího velkého domu, který má dostatek prostoru na technické zázemí a je vytápěn radiátory. U novostaveb tento způsob postrádá ekonomický smysl.


Akumulační kamna z mastku

Výsledným řešením jsou pak akumulační mastková kamna, která řeší více nedostatků běžných krbových kamen najednou. Celomastková akumulační kamna Nunnauuni mají maximální nominální výkon do 3 kW a za dvě hodiny topení se plně nahřejí tak, že vydrží hřát ještě 2 dny po vyhasnutí. Během dvou hodin přikládání (cca 10 kg dřeva) se totiž do přírodního kamene mastku uloží 70 kWh energie (zde záleží na konkrétním modelu) ve formě tepla, které se postupně uvolňuje.

Výhody jsou tedy zejména v tom, že dům nebo místnost nepřehříváte. Přebytečnou energii uložíte do kamen, která přirozeně a příjemně hřejí, a nepotřebujete k tomu žádné výměníky a složité systémy. Navíc stačí, když zatopíte jednou za 2 dny.


Doporučení na závěr

Vytápění domu pomocí akumulačních mastkových kamen Nunnauuni doporučujeme kombinovat buď s kvalitnějšími elektrickými přímotopy nebo elektrickým podlahovým topením. Když zrovna netopíte v kamnech, můžete si přitopit elektrickým topením. Podle zkušeností uživatelů však většinu vytápění domu zajistí právě tato kamna.

Máte nějaké dotazy týkající se mastkových kamen a jejich vytápění?
Neváhejte nás kontaktovat.







Fotogalerie