Nízkoenergetických a pasivních domů rok od roku přibývá a s nimi i otázek, jaké vytápění je do těchto staveb nejvhodnější a proč. Pojďme si společně udělat souhrn toho nejdůležitějšího.
Výhody nízkoenergetických a pasivních domů
V jejich případě se používají na stavbu materiály, které nejenže představují nižší ekologickou zátěž díky využití obnovitelných zdrojů, ale především zajišťují pro stavbu nízkou nebo dokonce nulovou spotřebou energie.
Díky důrazu na tepelnou izolaci a (v případě pasivních domů) také na vzduchotechniku a rekuperaci tepla, je jasné, že zde dochází k výrazně nižším tepelným ztrátám než u klasických staveb. To s sebou nese výhody v podobě:
Toto vše naznačuje, že už pro nízkoenergetické domy, definované normou jako stavby, se spotřebou 15-50kWh/m² za rok, bude jako primární vhodný i jiný způsob vytápění, než jen klasická otopná soustava s radiátory.
Jak na vytápění nízkoenergetických domů?
Právě podle toho, jaké jsou tepelné ztráty konkrétního domu se poté odvíjí i volba primárního vytápění. V zásadě platí, že nejvyužívanějšími zdroji jsou:
Vždy tedy záleží na konkrétní stavbě a její tepelné izolaci, rozložení místností, a především na vašem rozhodnutí, kterou cestu zvolit.
Právě kvůli důrazu na tepelný zdroj s relativně nízkým nominálním výkonem, se často kotel nebo tepelná čerpadla jeví u úspornějších domů jako nevhodná z hlediska poměru cena/výkon a životnost/častý servis. To zejména proto, že je třeba do pořizovací ceny zahrnout také rozvody a radiátory nebo podlahové topení. Celkově se tak jedná o investici snadno přesahující i 200 000 Kč.
Elektrické podlahové vytápění sice vychází cca na polovinu, ale nastává zde problém plnění energetické náročnosti budovy a v praxi se pak tento systém kombinuje například s krby nebo rekuperací – tedy jedním z ekologických zdrojů. Díky tomu se elektrické přímotopy mohou jevit jako levné a efektivní řešení, avšak opět se jedná pouze o doplňkové vytápění, které navíc není příliš komfortní kvůli vysoušení a víření vzduchu v místnosti.
A topení dřevem? Ano i ne, vždy totiž záleží na přenosovém médiu.
Proč není běžný krb do nízkoenergetických domů vhodný
Pokud pomineme efektivitu a výhřevnost, klasická kamna a krby se obvykle vyznačují dalšími dvěma vlastnostmi – vyšším nominálním výkonem a přenosem tepla pomocí cirkulace vzduchu. To má za následek přetápění interiérů a také zvýšenou prašnost a vysoušení vzduchu. Nejsou tedy zdraví prospěšná, obzvlášť pro alergiky, terých stále přibývá.
Řešením jsou akumulační krbová kamna s nízkým nominálním výkonem
Naše finská mastková kamna a krby NunnaUuni se zpravidla vyrábí o výkonu od 2 kW (akumulační kamna a akumulační krby) do 8 kW (krbová kamna).
Navíc fungují na principu akumulace tepla a sálavého vytápění, které jsme si popsali již v minulém článku. Ohřívají tedy nikoliv vzduch, ale přímo předměty v místnosti pomocí tepelného (infra) záření.
Díky tomuto procesu získáváme příjemný pocit tepla už při nižší teplotě vzduchu – stejně jako když nás v zimě na tváři zahřeje slunce. Navíc bez nutnosti rozvíření a zbytečného vysoušení vzduchu.
Právě s ohledem na sálavý způsob vytápění jsou akumulační mastková kamna optimálním primárním zdrojem tepla do pasivních a nízkoenergetických domů. Díky dostatečně velké akumulaci, která může být až 48 hodin za pouhé 2 hodiny hoření, není nutné tak často přikládat, a přesto zajistit příjemné a rovnoměrné teplo v domácnosti. Naakumulovaná energie může v závislosti na typu kamen činit až 70 kWh. Bez rozvodů vyhřejí rovnoměrně celý prostor v domě včetně 2. nadzemního podlaží nebo podkroví s úsporou spáleného dřeva.
Pro akumulační krbová kamna mluví také snadná instalace bez nutnosti větších stavebních úprav nebo čisté ekologické spalování metodou Golden Fire (patent č. EP1008808), kdy dochází, díky tzv. zplyňování dřeva a hoření při extrémně vysoké teplotě, takřka k nulovým emisím.
Dalším plusem je také životnost a celková investice – díky našemu vysoce kvalitnímu mastku Mammutti, můžeme klientům zaručit dlouhou životnost (až několik generací!)
Například při srovnání pořizovací ceny tepelného čerpadla, které vyžaduje časté placené servisy a garantuje životnost obvykle pouze 15 let, je pořízení mastkového akumulačního krbu s jeho dlouhou životností a s minimálním servisem (na celopřírodních krbech se nemá co pokazit) velmi dobrou volbou. V tomto porovnání se tak pořizovací cena za kvalitní mastkový krb jeví jako velmi nízká.
Chcete se o vytápění nízkoenergetických domů pomocí mastkových kamen dozvědět více?
Dejte nám vědět, co vás zajímá a my se vám rádi budeme věnovat.
Tel.: +420 777 487 808
Email: obchod@rbtsekki.cz