Nunnauuni.cz
...

Jak na efektivní vytápění pasivních a nízkoenergetických domů

Úvod /  O kamnech
Jak na efektivní vytápění pasivních a nízkoenergetických domů

Jak na efektivní vytápění pasivních a nízkoenergetických domů

Trendem posledních let je bezesporu stavba pasivních a nízkoenergetických domů s minimálními tepelnými ztrátami, energetickou náročností i požadavky na vytápění. Není tak překvapením, že se do jejich interiérů stále více využívají právě akumulační krbová kamna, která dokáží vyhřát obytný prostor nejen efektivně, ale především za nízkou cenu. 

Proč právě akumulační krbová kamna?

Při stavbě domů se dnes zaměřujeme stále více především na nízké tepelné ztráty. Takže zatímco dříve se v domech využívaly především klasické krby a kamna, kde nejdůležitější vlastností byl vysoký výkon, u moderních nízkoenergetických domů to už zdaleka není třeba.

U těchto domů je naopak klíčové pozvolné uvolňování sálavého tepla, které se nakumuluje při hoření. Nízkoenergetické krby a kamna s využitím obnovitelných zdrojů a technologií ekologického spalování tak poskytují ideální řešení.


Jaký výkon krbových kamen zvolit?

Jak jsme již naznačili, pokud se doma nechcete cítit jako v sauně, pořizovat si krbová kamna s vysokým výkonem 15 nebo 20 kW, není u tohoto typu staveb žádoucí. Naopak, u většiny z nich vám bohatě postačí výkon do 3 kW, leckde i méně. Z naší zkušenosti víme, že u pasivních a nízkoenergetických domů postačí i průměrný výkon 1,5 kW i jako primární zdroj vytápění. A to i pro prostory až do 180 m²!

Je tomu proto, že při nízkých tepelných ztrátách zkrátka více tepla nepotřebujete. Místo výkonu se tak můžete zaměřit na podstatnější věci, jako je technologie spalování, výhřev nebo využitý materiál, který bude teplo uvolňovat i dlouho po vyhasnutí.

Na co si dát pozor?

Co se týče výběru, vždy doporučujeme vybírat pouze mezi certifikovanými krby a kamny s ekologickým spalováním, která stejně jako finské akumulační krby a kamna NunnaUuni splňují normu EU EN 15250, která je vůbec tou nejpřísnější v Evropské unii. Pouze tak si můžete užívat skutečně kvalitního ekologického vytápění svého domu.

Při výběru je dobré zvážit také využité materiály. Pokud se rozhodnete šamot, keramiku, kachle nebo například litinu, je třeba brát v potaz, že tyto materiály disponují zpravidla průměrnými až podprůměrnými akumulačními vlastnostmi a vychladnou již do několika hodin od vyhasnutí. Zpravidla se také jedná o kamna s vyšším výkonem, než potřebujete. Naproti tomu finský mastek Mammutti garantuje i s minimálním výkonem výhřevnost až 48 hodin po vyhasnutí. Tu pak pozvolna a příjemně uvolňuje do okolí.

Ani to ale není samozřejmost, protože není mastek jako mastek. V NunnaUuni používáme nejkvalitnější mastek z vlastního dolu MammuttiStone, který je ideální pro stavbu krbů a kamen. Jinak se ale v tomto ložisku nachází až 13 různých typů mastků, které jsou vhodné pro různé účely.

Proto je tedy mastek studován přímo v lomu, následně testován ve speciální komoře a až poté se vydává na svoji cestu k zákazníkům. Ti si tak mohou být jisti, že jejich finská krbová kamna NunnaUuni obsahují pouze prvotřídní mastek s výhřevností až 48 hodin.

Jak je tedy vidět, není mastek jako mastek, a proto je třeba dbát při výběru kamen na výběr vhodného dodavatele, který dokáže jeho vlastnosti garantovat.

Dále je vhodné dopředu vědět, jak bude náročná jejich instalace a co vše je nutné k tomu, abyste je mohli efektivně využít, ať už jako primární nebo sekundární zdroj vytápění. U krbů NunnaUuni je instalace velmi jednoduchá a díky sálavému způsobu vytápění nevyžaduje výraznější stavební zásahy nebo nutnost instalace výměníků.


Náklady, ekologie a prožitek

Říká se, že nový dům se staví alespoň na 50 let. Při využití nízkoenergetických krbů NunnaUuni se vám tak investice vrátí několikanásobně. Navíc, díky patentované technologii Golden Fire (spalování dřeva zplynováním) si můžete být jisti nejen nízkým dopadem na životní prostředí, ale také dlouhou životností i čistotou vašeho krbu.

Díky nízkému výkonu se nebude váš dům zbytečně přehřívat a vy si tak můžete užívat příjemné sálavé teplo a pohodu po celý den. Ať už to bude při uklidňujícím pohledu přímo do plamenů, nebo jen na stylová designová kamna, která přesně zapadají do vaší domácnosti.

Chcete se o našich nízkoenergetických mastkových kamnech dozvědět více?

Dejte nám vědět, co vás zajímá a my se vám rádi budeme věnovat. 

Tel.: +420 777 487 808

Email: obchod@rbtsekki.czFotogalerie